Europejski sąd nad polską Temidą
Czeka nas gorące lato i nie tylko z powodu upałów.
Nadchodzące miesiące będą bardzo gorące nie tylko ze względu na zapowiadane fale upałów, ale i oczekiwane orzeczenia luksemburskiego Trybunału w sprawach polskiego sądownictwa. Będziemy świadkami swoistego sądu nad polskim wymiarem sprawiedliwości.
Wiek emerytalny sędziów
Trybunał 24 czerwca wypowiedział się w sprawie wysłania polskich sędziów na wcześniejsze emerytury. Już w swej opinii rzecznik generalny nie miał cienia wątpliwości, że Polska naruszyła prawo unijne. Wyrok Trybunału, choć niektórzy chcieliby marginalizować jego wymiar z uwagi na pośpieszne zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, ma w istocie dla spraw polskich precedensowy wymiar. Trybunał wywiódł swoją kompetencję do badania tej sprawy z metaklauzuli, jaką jest rzetelny proces. Uznał, że zasada niezawisłości sędziowskiej, stanowiącej integralny element sądzenia, wchodzi w zakres istoty prawa do skutecznej ochrony sądowej oraz prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, które ma fundamentalne znaczenie jako gwarancja ochrony wszystkich praw, jakie podmioty prawa wywodzą z prawa Unii, oraz zachowania wartości wspólnych państwom członkowskim określonych w art. 2 TUE, w szczególności wartości państwa prawa.
Przekaz Trybunału jest jasny: prawo do rzetelnego postępowania jest źródłem niezawisłości sędziowskiej. Bez niego nie ma mowy o poszanowaniu wspólnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta